Väitlusoskused on kombinatsioon ratsionaalsetest interpersonaalsetest oskustest nagu näiteks kriitiline mõtlemine, argumenteeritud suhtlemine, veenmine, struktuurne kuulamine ja küsimine.
Väitlemine ei õpeta inimesi võidu nimel ebaausate vahenditega mõjutama ja petma. Hea väitleja ei ole see, kes räägib „musta valgeks". Väitlus õpetab hoopis esitama argumente, mis on tõestatud võimalikult adekvaatsete faktidega. Samuti õpetab väitlemine ära tundma vastaspoole demagoogiat ja ebaausaid võtteid ning neile tähelepanu juhtima. Üldiselt, mida rohkem inimesed väitlusega tegelenud on, seda vähem on neil tahtmist või vajadust ebaausaid võtteid kasutada. Oluline on ka mõista, et väitleja ülesandeks ei ole „musta valgeks rääkimine“, alati väideldakse ju selliste teemade üle, millel häid argumente saab tuua mõlemalt poolelt. Kasutades metafoorina sebrat, võib öelda, et üks pool peab suuremaks rääkima sebra valged ja teine pool mustad triibud.
Väitlusoskuste treeningu tulemusena:
- annad endale ja teistele aega ja ruumi arvamuste väljendamiseks, vähendad vahele
segamist ja üle rääkimist;
- kasutad neutraalsemat sõnavalikut, et mitte
tõmmata arutelu emotsionaalseks;
- väldid demagoogiat (nt isiku ründamine,
sildistamine, hirmutamine autoriteediga jms);
- keskendud argumentidele, mitte isikutele;
- oskad kuulata ja küsida, nii et arutelu oleks teemakohane ja jõuaks soovitus tulemuseni;
- oskad analüüsida kuuldut, leida sealt olulise sisu ning vastata sellele rahulikult ja ratsionaalselt ;
- oskad esinemise ajal ennast ja teisi kõrvalt jälgida, märgates nii aega, ruumi, kuulajate tähelepanu liikumist ajas ning oskad vastavalt kohaneda.
Nagu juba ilmselt tajud, ei ole need oskused kiiresti, 1-2 päevaga omandatavad oskused. Tegemist on oskustega, mille osas Sul on vaja nii uusi teadmisi, neid teadmisi harjutusesse pannes oma oskusi arendada kui ka oskusi treeningu käiguks harjumusteks muuta. Seega mõtle sellest õppest kui treeningust, mõttetreeningust. Õpetame väitlusoskusi SpeakSmartClub formaadis organisatsiooni sisestele gruppidele (kuni 20 in grupis), kes eelistavad ja on valmis pikaajaliselt harjutama ja õppima.
- Põhjus on arendada oskust kaitsta oma osakonna seisukohti (juhatajana) ja väitlusklubi on andnud praktilist kogemust selle teostamisel parimal võimalikul viisil.
- Käin väitlemas, et kasvatada enesekindlust oma arvamuse välja ütlemiseks, seisukohtade väljendamiseks ja põhjendamiseks ning üldise avaliku esinemise oskuse arendamiseks. Mulle tundub, et inimesena lisab see ka positiivsust ja enesekindlust juurde ning aitab suhtlemisel kuna õpetab erinevaid probleeme ja küsimusi mitmekülgsemalt hindama.
- Eriti oluline on tagasiside - kui ikka mitu korda saab ühe ja sama reha peale astutud, siis püüad end selles osas järgmine kord parandada ja "kasvatustöö" hakkab mõjuma.
- Mulle väga meeldis väitlusklubi ning just seetõttu, et formaat polnud ametlik, vaid pigem mõnus ja sõbralik.
- (Kasutan) Koosolekutel oma mõtete selgitamisel. Emotsioonide juhtimisel.
- Koosolekutel ja üldisel vestlustel püüan oma mõtteid argumenteeritult ja läbimõeldult väljendada. Kuulan vastast ja küsin küsimusi, mis viivad teema juureni.